local-stats-pixel fb-conv-api

5 kaitinošākās kļūdas, lietojot latviešu valodu.118

807 63

Ļoti bieži, ikdienā mēs runājam valodā ko saucam par savu mātes valodu. Tā ir valoda, kurā esi pieradis paust savas domas, uzskatus, pārdzīvojumus ne tikai mutiski bet visai bieži arī rakstiski. Tā ir valoda, kurā bez liekas domāšanas mēs spējam izteikt visu , kas dotajā brīdī ir sakrājies domās. Valoda, kuru mēs saucam par dzimto valodu, lepojamies, liekam izskanēt pasaulē.

Tomēr, par spīti visam, izmantojot ikdienā - pieļaujam daudz kļūdu. Nē, mēs, protams, neesam nedz latviešu valodas skolotāji, kuri šausmās saķer galvu pie katra tevis nepareizi izteiktā vārda, nedz filologi, tāpēc nebāršu Jūs par interpunkcijas kļūdām, vai pareizrakstības nepilnībām. Šajā rakstā tikai uzskaitīšu 5 kaitinošākas lietas, kuras kaitina MANI.

Šis raksts arī nav veidots tāpēc- lai nopelnītu plusus, kā redzat paši - mans profils ir pavisam svaigs, un mans mērķis noteikti nav krāt virtuālos cepumus vai kāpt slavas virsotnē ar šo profilu. . Patiesībā esmu ļoti pazīstams spoks, tomēr šo profilu izveidoju, lai Jūs izlasītu rakstu, nevis diskutētu par mani, kurš šo rakstu ir licis. Ok, neliela atkāpīte, piedodiet.

Tātad :

1. Kad un ka

Ļoti bieži šie vārdi tiek brutāli mainīti un jaukti vietām. Viss jau būtu labi, ja šāda kļūmīte gadītos pamatskolas sākuma klasēs, tomēr aizvien vairāk šo niķi pārņem pat personas, kuras vada TV raidījumus, šovus, kuru vārdi un vēstījums izskan publiskajā telpā. Manuprāt, šāda kļūda nav piedodama izglītotiem cilvēkiem.

Piemēri- Man liekas, kad skolotāja mani nepareizi novērtēja.

Uzskatu, kad tev nav talantu.

Kā būtu pareizi- Man liekas, ka skolotāja mani nepareizi novērtēja.

Uzskatu, ka tev nav talantu.


2. Savādāk un citādāk

Par šiem konkrētajiem vārdiem ļoti bieži ir nācies cīnīties ar skolotājām, līdzcilvēkiem utt. Par ko tad īsti ir stāsts? Stāsts ir tāds, ka vārds savādāk tiek lietots nevietā. Lai Jūs saprastu šo vārdu jēgu, pastāstīšu nedaudz sīkāk.

Piem. - Pēterītis ir savādāks nekā Jānītis.

Kā es to saprotu- Pēterītis ir atpalikušāks nekā Jānītis.

Kāpēc šāds skaidrojums? Jo vārds savāds- liecina to, ka cilvēks ir dīvains, savāds, ne tāds kā citi. Viņam ir savādāka domāšana, viņu ir grūti pieņemt, jo viņš savu uzskatu ziņā ļoti atšķiras no citiem.

Savukārt, ja lietojam vārdu citādāks, es uzreiz sapratīšu- ar Pēterīti viss ir kārtībā, viņš nav atpalicis, varbūt, viņš tikai ģērbjas citādāk, bet garīgi viņš ir vesels.

Piemērs- Pēterītis ir citādāks nekā Jānītis.

Kā es saprotu- Viņiem ir atšķirīģi raksturi, vai matu griezums, iespējams, Pēterītis ir labsirdīgs , savukārt Jānītis ļaunatminīgs. Viņš ir citādāks.


3. Es esmu šokā!

Bieži nākas dzirdēt, ka cilvēkus ir pārsteidzis kāds negaidīts notikums. Uzzinot viņu komentārus pēc notikušā, nākas secināt, ka cilvēkiem bieži ir bijusi nepieciešama " medicīniskā palīdzība" :D

Piem.- Marta ir stāvoklī ! Esmu šokā!

Šoks pats par sevi ir medicīnisks termins, kurš parasti rodas pēc spēcīgām traumām ( kaulu lūzumiem, amputācijām, apgedumiem, sird slimībām). Tas ir stāvoklis kurā cilvēks nespēj kārtīgi neko apjēgt, domāt reāli u.t.t. Nesniedzot palīdzību, cietušais var arī nomirt.

Kā būtu pareizi- Marta ir stāvoklī ! Esmu pārsteigta !

4. Patreiz un pašreiz jaukšana vietām


Ļoti bieži šos vārdus jauc vietām nevis vietējie pamatskolas skolnieciņi..bet..pat ziņu raidījumu vadītāji.

Domāju, katrs ir dzirdējis šādu teikumu, izskanam TV:

Patreiz nav zināms kur atrodas pazudušā persona.

Tātad...taaadāāāāāāāā- vārds "patreiz" NEEKSISTĒ

Žēl, nācās Jūs apbēdināt. Tomēr padomājot loģiski, viss top skaidrs.

Pašreiz- veidojies no " pašā reizē" , savukārt " patā reizē".. nu kurš tā teiktu?

5. Dabīgs un dabisks

Bieži, ne tikai plašsaziņas līdzekļos, bet arī uz pārtikas iepakojumiem, pudelēm, pakām, nākas lasīt nepareizus uzrakstus.

Piemērs- Dabisks minerālūdens

Jā, jā ! Nepareizi.

Pareizi- Dabīgs mierālūdens.

Kāpēc tā? Jo dabīgs- tas ir tāds, kas nāk no dabas, piemēram- dabīgs ūdens, dabīgs kūdras maisīums, dabīgs medus.

Savukārt dabisks- tas ir kas tāds, kas ir nesamākslots. Piemēram- dabiskas matu citras, dabiskas kustības, dabiskas skaņas.

Paldies par Jūsu uzmanību, ceru, man šajā rakstā kļūdu ir maz, vai nemaz :) Jo , protams, atradīsies gudrīši kas mani oponēs un meklēs kļūdas šeit, lai kaut ko pierādītu citiem. Mans mērķis, parādīt ko darat nepareizi. Pilnveidosim savu latviešu valodu. Nebojāsim to. Mēs šo valodu nodosim saviem bērniem, mazbērniem.

Saglabāsim to latviski pareizu!

Reklāma
807 63 118 Ziņot!
Ieteikt: 000
Spoki.lv logo
Spoki.lv
Reklāma

Komentāri 118

0/2000

varēji vēl pievienot ļoti populāro kļūdu ar "vai" un "jeb". 

   

Jeb izmanto, kad lieta ir viena un tā pati, bet tiek saukta vairākos vārdos. Piemēram, "Kartupelis jeb tupenis", bet "vai" par atšķirīgām lietām. "Ko tu izvēlētos kartupeli vai burkānu?"

0 0 atbildēt

Plusiņu lieku lielākoties par pēdējo teikumu. 

P.s. Man vairāk kaitina ka cilvēki raksta nau nevis nav un sev vietā sew/seu

0 0 atbildēt

angļu valodā - man nežēlīgi besij ,kad raksta ''deam'' instead of damn. omg i cant stand it :@

1 1 atbildēt

kā mani kaina, kad jauc ka ar kad.

0 0 atbildēt

"pazudušā persona" - vai tad nav jābūt " pazudusī persona" ??!

0 0 atbildēt

tā jau i! un vēl man dikti besī, ja "vai" vietā lieto "jeb" :D piemēram - mēs iesim uz kino jeb kafejnīcu? jeb lieto starp vardiem ar vienadu nozimi, ka jau zinat drošvine, bet aj :D

0 0 atbildēt

ammm, biezaak shitaas kluudas notiek kad ilgi nav runaats latviski.. vsm man

0 0 atbildēt

Spokos šoka sadaļu pārdēvēsim par Pārsteigt 

0 0 atbildēt

Mājasdarbs izpildīts! Ka - Ching!

Paldies!

0 0 atbildēt

dabiskas matu citras? ēm, citras? besī ārā pārgudrie ***

0 0 atbildēt

Mani arī kaitina 1. punkts. Un jā, kā jau komentāros bija rakstīts, ja liek "j" tur kur nevajag.

0 0 atbildēt

iesitot gūglē izmeta jau vienu forumu kur arī strīdas par savādāks un citādāks. savādāks - Sinonīmu vārdnīca īp.v. 1) atšķirīgs; citādāks; citāds; savāds citādāks - Sinonīmu vārdnīca īp.v. 1) atšķirīgs; citāds; savādāks; savāds pēc idejas tie ir sinonīmi, bet kā forumā teica "Nevis savādāk, bet citādāk. "Savādāk" ir ar nozīmi "novirze no normas", taču "'citādāk" nozīme ir "atšķirīgs""." vispār ko tādu pirmo reizi dzirdu un nedomāju ka tagad kaut ko mainīšu. tāpat izmantošu visur savādāks, jo vārdu citādāks neizmantoju. p.s. un nelabojams būšu uz TU un JŪS. uzskatus ka pirmais ir vienskaitli un otrais ir daudzskaitlī un tizli izmantot daudzskaitli uz personu. vai arī man neviens tā īsti nav izskaidrojis kādēļ tāds stulbums ar JŪS.

4 4 atbildēt

No šiem visiem viskaitinošākais ir ''ka'' un ''kad'' pārējos var pieciest, un vēl minētais ''laj'' un ''iztaba'' vai ''tolete'' brrr.

0 0 atbildēt

un kā tad ar "dēļ" lietošanu?

0 0 atbildēt

Manuprāt, no citādāk jaukšanas ar savadāk nekad netikšu vaļā! :D

ar parējiem gan nav problēmu! :)

0 0 atbildēt

vēl jau ir vārdi ar priedēkļiem "iz".

daudzi parasti raksta "izs".

bet tas tā.

0 0 atbildēt

Jā, es tev piekrītu, valoda degradējas, bet kāda bija jēga šeit likt šo rakstu? Lai piepelnītos plusus, jo šāda tipa rakstiem mīnusus likt ir neobjektīvi un nepatriotistiski? 

Ja tev tik ļoti gribas kaut ko mainīt, tad sāc reāli rīkoties, nevis sūdzies. Nepietiek ar to, ka pasaka: tas ir slikti, nepareizi, tas- labi.

p.s. man arī nepatīk, bet es vismaz nelieku bezjēdzīgus rakstus, jo zinu, ka tas nelīdzēs.

0 0 atbildēt

Es esmu ŠOKĀ!

0 0 atbildēt

un kur tad 'tolete'? ;D

0 0 atbildēt

vārdam " šoks " ir vairākas nozīmes

0 0 atbildēt
« 1  2  3  4  5 »